English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٣١ شهريور ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

در هرات؛

برگزاری جشنواره معرفی برگزیدگان شعر و دکلمه انجمن ادبی «نابستان»

اولین دور جشنواره معرفی برگزیدگان شعر و دکلمه انجمن ادبی «نابستان» در مرکز فرهنگی ایران در هرات برگزار و عتیق‌الله محمدی عنوان ستاره طلایی این دوره را از آن خود کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اولین جشنواره بزرگ معرفی ستاره طلایی برنامه آموزشی شعر و دکلمه انجمن ادبی نابستان (22 شهریورماه) در محل سالن اجتماعات مرکز فرهنگی ایران در هرات برگزار شد.

در این برنامه علی اصغر رضایی‌دستجردی، وابسته فرهنگی ایران در هرات، مدیر تلویزیون ناب و آسیا - مدیر تلویزیون آرزو، رییس انجمن ادبی نابستان، معاون اتحادیه مدارس، رییس انجمن اجتماعی تعهد و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، اساتید، مدیران و مربیان مکاتب و نیز اصحاب رسانه حضور داشتند.

این جشنواره مصادف با مرحله نهایی رقابت برنامه ادبی نابستان بود که در آن سه ستاره برتر با داوری رضایی‌دستجردی و سید عبدالرشید فردانی برای کسب مقام نخست با هم به رقابت پرداخته و عتیق‌الله محمدی توانست با کسب 28 امتیاز از 40،  عنوان ستاره طلایی این دوره انجمن ادبی نابستان هرات را از آن خود کند.

رضایی‌دستجردی، وابسته فرهنگی ایران در هرات در این همایش طی سخنانی، از زبان فارسی به عنوان مهم ترین ویژگی مشترک فرهنگی دو کشور نام برد و گفت: پارسی روزی زبان علم دنیا بود و علوم پایه با همین زبان به غرب رفت و توسعه یافت.

وی افزود: در سال گذشته اقداماتی خوبی از سوی مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هرات در راستایی تقویت زبانی تبادل هیئت‌های فرهنگی دو کشور انجام گرفت و یک تیم 18 نفره از اساتید زبان و ادبیات هرات باستان به ایران اعزام که ملاقات موثری با مراکز ادبی و دانشگاهی ایران داشته و نتیجه آنآماده شدن مقدمات امضاء تفاهمنامه همکاری‌های علمی و دانشگاهی میان دانشگاه هرات و دانشگاه تربیت مدرس فراهم گردد.

وابسته فرهنگی ایران در هرات اضافه کرد: تیم دوم نیز قرار بود در ماه خرداد به میزبانی بنیاد سعدی اعزام گردند که متأسفانه با توجه پیامدهای بیماری کرونا و بسته شدن مرزها این برنامه به حالت تعلیق درآمده است.

وی با اشاره به هفته شهید در افغانستان و درود به روان شهید احمد شاه مسعود و شهدای جهاد افغانستان علیه شوروی سابق افزود: که از جمله ویژگی‌های بارز شهید مسعود اهتمام و توجه فراوان وی به زبان و ادبیات فارسی بوده و در خاطراتی که هم سنگران وی روایت می‌کنند به خوبی محرز و مشخص است که ایشان چقدر نسبت به این زبان و ادبیات دغدغه مند بوده است.

رضایی‌دستجردی در بخش دیگری از سخنانش اقدام نشریه فرانسوی «شارلی ابدو» در اهانت به رسول گرامی اسلام (ص) را با خوانش شعری از مرحوم سلمان هراتی در ستایش پیامبر معظم اسلام (ص)، محکوم کرد و خواستار اعتراض مسلمانان نسبت به این بی حرمتی نسبت به مقام حضرت ختمی مرتبت شد.

خواجه محمود شاه احراری، مدیر مسئول شبکه تلویزیونی ناب و مؤسس انجمن ادبی نابستان در این همایش با اشاره به همکاری‌های مؤثر مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هرات نسبت به برنامه‌های ادبی «نابستان» اظهار کرد: این مرکز همیشه ما را در برنامه‌های ادبی و فرهنگی همکاری، همیاری و راهنمایی کرده است.

وی در ادامه، افزود: برنامه انجم ادبی نابستان از حدود یک سال قبل آغاز و حدود 150 نفر از شاعران و شعردوستان ولایت هرات در آن حضور فعال دارند که از آن میان 100 نفر بعد از سپری کردن یک دوره آموزشی باهم در این برنامه رقابت نمودند که در مرحله نهایی یعنی در امروز قرار است 3 نفر برای کسب مقام نخست باهم رقابت كنند.

سید عبدالرشید فردانی، یک از داوران این رقابت در این همایش با بیان اینکه زبان فارسی و دری باهم هیچ گونه تفاوتی ندارد، گفت: ایران و افغانستان دو ملت دوست و برادر است که داری یک خدا و یک دین و یک قبله و یک زبان و یک تاریخ است.

وی با رد ادعای جدایی زبان فارسی و دری افزود: گاهی حضرت حافظ و سعدی از شیراز اشعار دلکش شان را شعر دری می‌نامد و زمانی هم شاعران که با تقسیمات کنونی سیاسی مربوط افغانستان می‌شوند به زبان پارسی افتخار می‌کردند.

سید عبدالرشید فردانی با اشاره به اهمیت شعر از نگاه دین مبین اسلام اضافه کرد: همان گونه که ایمان و عمل صالح شرط لازم برای ارزش گذاری شعر است و اگر شاعر در مسیر حق گام برداشته وشعر خود را در راه عقیده ی اسلامی خود هزینه نماید،آن گاه مورد تمجید پیامبر خدا(ص) قرار می‌گیرد.

در ادامه این مراسم، سید جلال الدین قادری از مدیران انجمن «روند اعتدال و توسعه»- استاد عثمانی سخنرانی و جمعی از شاعران جوان نیز اشعار شان را به خوانش گرفتند.

گفتنی است که در انتهای این برنامه از رضایی‌دستجردی با اهداء تندیس از سوی مسئولان انجمن ادبی نابستان نیز تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/ص

 


٠٨:٠١ - 1399/06/24    /    شماره : ٧٥٦٨٥٣    /    تعداد نمایش : ١٩٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد